Ogród

Jak dbać o trawnik w lecie

  • 24 sierpnia, 2023
  • 2 min read
Jak dbać o trawnik w lecie

Koszenie trawnika

Koszenie trawnika jest najważniejszym elementem pielęgnacji w lecie. Powinno się je wykonywać regularnie, aby utrzymać trawnik w dobrym stanie. Najlepiej kosić go raz na tydzień lub co dwa tygodnie, w zależności od tego, jak szybko rośliny rosną. Przed koszeniem warto sprawdzić czy noże są ostre i czy maszyna do koszenia jest sprawna. Następnie należy ustawić odpowiednią wysokość koszenia, aby uniknąć przesuszenia trawy.

Ważne jest, aby nigdy nie skracać trawy zbyt mocno. Jeśli będzie skracana zbyt mocno, może to doprowadzić do uszkodzenia systemu korzeniowego i spowodować żółknięcie liści. Zaleca się skracanie trawy o 1/3 jej długości. Po skoszeniu trawy należy usunąć pozostałości z powierzchni trawnika.

Podlewanie

Podlewanie trawnika jest ważne, aby utrzymać go w dobrej kondycji. W lecie trzeba podlewać go często, aby zapobiec przesuszeniu i żółknięciu liści. Najlepiej podlewać rano lub wieczorem, gdy słońce nie jest tak intensywne. Podlewanie powinno być obfite, ale należy unikać przelania trawnika – może to doprowadzić do gnicia systemu korzeniowego.

Jeśli chcesz oszczędzać wodę, możesz ustawić automatyczny system podlewania. System ten będzie podlewał trawnik określoną ilością wody we wskazanych godzinach i dniach tygodnia. Możesz również ustawić czujnik deszczu, który automatycznie wstrzyma podlewanie, gdy pada deszcz.

Nawożenie

Aby utrzymać zdrowy i piękny trawnik latem, trzeba go regularnie nawozić. Nawozy służą do uzupełniania składników odżywczych potrzebnych do prawidłowego rozwoju roślin. Najlepiej stosować nawozy organiczne lub mineralne o odpowiednim składzie dla rodzaju trawy na twoim trawniku.

Nawozy mineralne powinny być stosowane raz na 2-3 miesiące latem i raz na 4-6 miesięcy zimą. Natomiast nawozy organiczne mogą być stosowane co 3-4 tygodnie latem i co 6-8 tygodni zimą. Ważne jest, aby stosować je według instrukcji producenta i unikać przedawkowania.

About Author

Redakcja

Leave a Reply